Surrey Youth Games

How to register for the Surrey Youth Games

You can now register online for the Specsavers Surrey Youth Games

About the Surrey Youth Games

The Specsavers Surrey Youth Games is the largest annual youth sports festival in the county with more than 4,000 competitors taking part in the event every year.

The games are open to children and young people aged between 7 and 16 years old who live or go to school in the Borough. It is a great opportunity for them to try out a new sport or enhance their knowledge and ability in their favourite sport by receiving coaching, tactics and skills from local qualified coaches, all for free.

The attendees of the training sessions then have a chance to represent Elmbridge against the 10 other boroughs and districts of Surrey on the 15 and 16 June at the Surrey Sports Park in Guildford. 

The sports on offer for the 2019 Surrey Youth Games are as follows. if you are interested into taking part, please check the eligibility criteria and register online using the link on the top of this page.  

Please note this is aimed at non-club members and beginners to sport

Surrey Youth Games trial dates 2019

Sports School years  Trial date(s)  Address Day of event  Other information 
Badminton Junior U11 Boys & Girls  5 & 6 Wednesday 1 May 5-6pm Elmbridge Xcel Leisure Complex
Waterside Drive
Walton-on-Thames KT12 2JG
Saturday 15 June  Participants must not be part of a club
Badminton Senior U14 Boys & Girls  7, 8 & 9 Friday 3 May 5-6pm  Elmbridge Xcel Leisure Complex
Waterside Drive
Walton-on-Thames KT12 2JG
Saturday 15 June  Participants must not be part of a club
Boccia Senior U18 Boys & Girls  9, 10, 11 Wednesday 1 May 6-7pm  Elmbridge Xcel Leisure Complex
Waterside Drive
Walton-on-Thames KT12 2JG
Saturday 15 June  Participants must have a physical impairment and/or severe/mild learning difficulty
Boccia Junior U13 Boys & Girls  3 to 8 Wednesday 1 May 6-7pm Elmbridge Xcel Leisure Complex
Waterside Drive
Walton-on-Thames KT12 2JG
Saturday 15 June  Participants must have a physical impairment and/or severe/mild learning difficulty
Boxing U16 Boys & Girls  7 to 11 Friday 26 April 4.30pm to 5.30pm Lower Green Community Centre
Farm Road
Esher KT10 8AU
 Sunday 16 June  Boxers with a BCR1 card are not eligible
Couch to 2K Fun Run 8 to 11 Saturday 27 April Cowey Sale, Walton-on-Thames
10am to 11am
Sunday 16 June  
Football Girls U8s  2 & 3

Friday 26 April 6pm - 8pm

or

Tuesday 30 April
6.30pm-7.30pm

 Xcel Sports Hub
Waterside Drive
Walton-on-Thames KT12 2JP

Oaken Lane
Claygate KT10 0RQ

 Saturday 15 June  Participants must not be part of a club
Hockey U9 Mixed  3 & 4 Monday 29 April 4.30pm – 5.45pm Surbiton Hockey Club
Sugden Lane
Surbiton KT7 0AE
 Saturday 15 June  Participants must not be part of a club
Hockey U11 Mixed  5 & 6 Monday 29 April 4.30pm – 5.45pm  Surbiton Hockey Club
Sugden Lane
Surbiton KT7 0AE
 Saturday 15 June  Participants must not be part of a club
Judo Junior Girls
& Boys U12
3 to 7

Tuesday 23 April
5pm-6pm (Three Rivers)
or

Friday 26 April
6pm to 6.50pm (Long Ditton) 

Three Rivers Academy
Hersham Road
Hersham KT12 5PY

Long Ditton Village Hall
2 Ewell Road
Long Ditton KT6 5LE
Sunday 16 June Participants must be new to the sport and have no grading
Lacrosse U15 Mixed  7 to 10 Thursday 2 May
6pm-7pm

 Cobham Lacrosse Club
Covenham Grounds (behind Fairmile Pub)
Fairmile Lane
Cobham KT11 1BW

 Sunday 16 June  Participants must not be part of a club
Netball Girls U10 High 5  4 & 5 Wednesday 1 may
 6pm-7pm
 Claremont Fan Court Senior School, Claremont Drive, Esher KT10  Saturday 15 June

 Participants must not be affiliated with a club

*Fully booked* - All new entrants will be put on a waiting list.

Netball Girls U12 Junior  6 & 7 Wednesday 1 May 
7pm-8pm
 Claremont Fan Court Senior School, Claremont Drive, Esher KT10  Saturday 15 June  Participants must not be affiliated with a club
Squash U10 Mixed Junior  3, 4 & 5  Saturday 27 April
12pm-1pm
Sandown Sports Club/Sandown Ski Centre
More Lane
Esher KT10 8AN
 Saturday 15 June  Participants must not be listed as a team player with their club
Squash U13 Mixed Senior  6, 7 & 8

 Sunday 28 April
1pm-2pm

 

 Sandown Sports Club/Sandown Ski Centre
More Lane
Esher KT10 8AN
 Sunday 16 June  Participants must not be listed as a team player with their club
Tennis U8 Mixed  3 Saturday 27 April 10am-11am Elm Grove Recreation Ground
Highfield Road
Walton-on-Thames KT12 2RQ
Sunday 16 June  Participants who have an orange rating are ineligible
Table Tennis U12 Mixed  5, 6 & 7 Thursday 25 April 6.30pm – 7.30pm St Paul's Primary School
Hampton Court Way
Thames Ditton KT7 0LP
Sunday 16 June  Participants with a Table Tennis England ranking are not eligible
Table Tennis U15 Mixed  8, 9 & 10 Thursday 25 April 6.30pm – 7.30pm St Paul's Primary School
Hampton Court Way
Thames Ditton KT7 0LP
 Saturday 15 June  Participants with a Table Tennis England ranking are not eligible

Team Elmbridge's results in 2018

150 children represented Team Elmbridge across 11 sports and 19 teams. In total Team Elmbridge collected 9 team medals:

  • 3 silver medals in U10 Squash, U18 Boccia and U13 Boys Judo

  • 6 bronze medals in U13 Squash, U11 Girls Cricket, U11 Girls Hockey, U13 Girls Judo, U15 Lacrosse and U11 Girls Touch Rugby.

If you have any queries regarding the Specsavers Surrey Youth Games, please contact sport@elmbridge.gov.ukor call 01372 474581.

See the video from last year and find out more about the games.

Services by A-Z