What's on in Elmbridge

Enjoy arts events in the borough such as lectures and competitions.  View the events calendar (and select the arts category) or see the highlights below.

The Royston Pike lecture series

14th Elmbridge Literary competition 2018 - Winners

 The 2018 competition was run by R C Sherriff Trust in partnership with Elmbridge Borough Council and Sampson Low Publishers. This year, we were looking for scary short stories or poems about 'things that go bump in the night' and that could send 'a shiver down the spine'. There was a record number of participants with over 300 frightfully entertaining stories received just in time for Halloween.  The winners are as follows: 

5 - 7 Age group - Poems:

1st Place: Olivia De Villiers: "Something Spooky" (Rowan Preparatory School)
2nd Place: Tallulah Narboni: "The Spooky Cave" (St Charles Borromeo)
3rd Place: Arina D’Souza: "Spooky Skeletons" (St Charles Borromeo)

 5 - 7 Age group – Stories:

1st Place: Amélie De Villiers: "Things that go bump in the night" (Rowan Preparatory School)
2nd Place: Natasha Truesdale: "The Ghost Robber" (Rowan Preparatory School)
3rd Place: Giselle Grieger: "The Sewer Monster" (St Charles Borromeo)

 8-11 Age group: Poems

1st Place: Anya Digby: "The Goulish Gang" (independent)
2nd Place: Nina Truesdale: "The Debutante" (Rowan Preparatory School)
3rd Place: Florence Datta: "Shadows in the Night" (Rowan Preparatory School)

 8-11 Age group: Stories

1st Place: Callum Kent: "The Old Green Car" (St Charles Borromeo)
2nd Place: Ellen Clarke: "Things that go bump in the night" (Rowan Preparatory School)
3rd Place: Camilla Cox-Wilson: "The Lady in the Frame" (Cardinal Newman School)

 11-13 Age group - Poems:

1st Place: Marion Harper: "The Silence Always Comes" (ACS Cobham International School)
2nd Place: Jack Walker: "Dark" (ACS Cobham International School)

 11-13 Age group - Stories:

1st Place: Allegra Fleming: "Night Owl" (ACS Cobham International School)
2nd Place: Emerson Reid: "The Last Year of My Life" (ACS Cobham International School)
3rd Place: William Trehearn: "Locked In" (Reeds School)

 14-18 Age group - Poems:

1st Place: Louis Viner: "Darkness" (Reeds School)
2nd Place: Harry Zubeidi: "A Shiver Down The Spine" (Heathside School)

 14-18 Age group - Stories:

1st Place: Olivia Jefferies: "The Trees of Graymore" (Heathside School)
2nd Joint: Luke Pearson: "A Shiver Down the Spine" (Reeds School)
2nd Joint: Tamsyn Christie: "The Gardener" (independent)
3rd Joint: Abigail Maynard: "A Shiver Down The Spine" (Heathside School)
3rd Joint: James Hone: "A Shiver Down The Spine" (Heathside School)

 Adult 19+ - Poems:

1st Place: Ella Zubeidi: "After The Watershed"
2nd Place: Sue Wrinch: "The Fetch"
3rd Joint: Sara-Mae Tuson: "Chilling and Killing"
3rd Joint: Patsy Collins: "Burn Baby Burn"

 Adult 19+ - Stories:

1st Place: Linda Shanson: "Frankenstein in India"
2nd Place: Connie McChesney: "Dog"
3rd Place: Ellen Zaks: "Doppelganger"

All 1st prize winners in the adult category have had their work printed as chapbooks by Sampson Low. Small and affordable forms of literature, chapbooks historically were sold on the streets, and covered a wide range of subjects.

The full list of winners, including highly commended and commended entries, is now available on the R C Sherriff Trust website and the entries will be available to view on 1st December.

For further information, please view our terms and conditions or email arts@rcsherrifftrust.org.uk, arts@elmbridge.gov.uk or visit the R C Sherriff Trust website. 

To find out about the arts projects and events taking place in Elmbridge, please contact the Arts Development Officer or check the events calendar

Services by A-Z